Największą korzyść dla ludzkości: Medyczna historia ludzkości

Nie było żadnej książki o tym zakresie od czasu wprowadzenia Garrisona do historii medycyny (Filadelfia: WB Saunders), którego czwarta edycja ukazała się w 1929 r. Odnawiając jednomyślną, encyklopedyczną, uniwersalną historię, Roy Porter stara się sprawiają, że czytelnik XXI wieku może być modelem, który ostatecznie wywodzi się z pozytywistycznego niemieckiego medycznego kalibru XIX wieku. To, że osiągnął mieszany sukces, prawdopodobnie wynika raczej z tego, jak zmieniali się czytelnicy i pisarze, niż z powodu wszelkich braków z jego strony. Najbardziej znany ze swojego płodnego wkładu w historię społeczną medycyny, w szczególności z historii popularnych uzdrawiaczy i chorób psychicznych, Porter demonstruje tutaj pewną znajomość wielkich lekarzy i wiele innych. Chociaż dyskusje na temat tego pierwszego stanowią rdzeń książki, dyskusje na ten temat są merytoryczne i znakomicie skondensowane i przekazane. Trwałe badania Portiera dotyczące epidemiologii, zdrowia publicznego i demografii, instytucji medycznych, społecznej roli medycyny i jej lekarzy, kobiet i medycyny oraz leczenia zaburzeń psychicznych w różnych okresach pokazują, jak historiografia medyczna poszerzyła się i pogłębiła od czasów Garrisona.
Prawie połowa tekstu tej książki podąża za chronologicznym przebiegiem od czasów prehistorycznych do końca XVIII wieku (w tym badań nad medycyną islamską, indyjską i chińską), podczas gdy ostatnie dwa stulecia są traktowane tematycznie i, jak przyznaje Porter, selektywnie. Istnieją rozdziały poświęcone medycynie, państwu i społeczeństwu oraz medycynie i ludziom , a także rozdziały dotyczące praktyki i badań medycznych.
W całej książce Porter przedstawia mistrzowskie podsumowania wprowadzające i podsumowujące każdą sekcję w płynny, często zabawny, a czasem lekceważący styl. Tekst jest ożywiony licznymi cytatami ze świeckich i medycznych współczesnych. Chociaż Porter, szanując swój uniwersalistyczny cel, wyjaśnia, że medycyna Zachodnia cieszy się największą popularnością, ponieważ w dużej mierze zatriumfował na całym świecie, i rysuje większość swoich historycznych przykładów rozwoju zawodowego i społecznego z Wielkiej Brytanii (jego własnego obszaru badań).
Jakie zatem są problemy z Największą Korzyścią dla Ludzkości. Najwyraźniej niewiele błędów rzeczowych (kilka w odniesieniu do Vesaliusa i błędne stwierdzenie, że dr Guillotin wymyślił instrument nazwany jego imieniem), które są nieuniknione w tak ambitnym badaniu, nie stanowią poważnego problemu, ani też rozsądnego zasięgu i zrównoważona interpretacja historii medycznej. Zamiast tego, jako niezwykle pouczająca 45-stronicowa lista dalszych odczytów (użytecznie oceniona przez Portera z gwiazdami dla tych, które uznał za najbardziej pomocne), wskazuje na to, że historiografia medyczna, szczególnie od około 1980 roku, doświadczyła takiego boomu w ilości, jakość i różnorodność, której nie da się podsumować w całościowej historii pojedynczych tomów, zamiast krótko podsumować, kierując czytelnika w stronę szerszych źródeł. Choć czytelna, ta książka jest zniechęcająco zatłoczona informacjami, które poruszają się szybkim klipem. Prawdopodobnie przytłacza nowicjusza, ale czeka go kilka niespodzianek dla specjalisty Prawdopodobnie znajdzie on największe zastosowanie jako nowoczesne, wszechstronne i niezawodne prace referencyjne, punkt wejścia do literatury i cenną pomoc dla osób nauczających przedmiot.
Toby Gelfand, Ph.D.
University of Ottawa Wydział Lekarski, Ottawa, ON K1H 8M5, Kanada

[przypisy: celiprolol, chloramfenikol, diklofenak ]
[patrz też: ospamox cena, calcium alergo plus, ortokorekcja ]