Klon: Droga do Dolly i droga do przoduUzyskanie Edenu: Klonowanie i nie tylko w nowym, odważnym świecie

27 lutego 1997 r. Ian Wilmut wraz z kolegami z ośrodka badań nad hodowlą zwierząt w pobliżu Edynburga w Szkocji ogłosił w Naturze narodziny Dolly. Nie było to zwykłe powiadomienie o narodzinach: Dolly została stworzona przez połączenie jądra komórki z wymienia sześcioletniej owcy z niezapłodnionym, pozbawionym jądra jajkiem z innej owcy. Po raz pierwszy przeprogramowane informacje genetyczne w jądrze zróżnicowanej komórki ssaczej zostały ujawnione, aby pokazać wszystko, co wiedzieli o tworzeniu wszystkich innych komórek ciała. W efekcie czas komórkowy został odwrócony – ostatecznie zróżnicowana komórka powróciła do swojego pierwotnego przodka. Co więcej, Dolly wykazała również, że wiadomości chemiczne w cytoplazmie niezapłodnionego jaja mogą obudzić geny, które różnicuje sen. Identyfikacja komunikatów jajnikowych, które uchylają zalecenia genetyczne nałożone przez różnicowanie, może przynieść ogromne korzyści medycynie. Dolly jest identycznym bliźniakiem anonimowego zwierzęcia, które podarowało jądro, ale w chwili urodzenia była o sześć lat młodsza od swojej siostry. Na tym polega ścieranie. Dolly jest klonem, a ponieważ, uwięziona w zastępczym łonie, Dolly mimo to uniknęła żelaznego uścisku rozmnażania płciowego, wywołała natychmiastową ogólnoświatową reakcję. W ciągu kilku tygodni od publikacji artykułu Wilmuta i jego współpracowników, politycy w Waszyngtonie zaczęli opracowywać zaporowe prawodawstwo, aw niektórych krajach europejskich i Chinach klonowanie ludzi zostało uznane za nielegalne. Dobrze znani etyka potępili eksperyment na talk show – Dolly przypomniał kilku komentatorom Brave New World Aldousa Huxleya, The Boys from Brazil, który zawierał spisek do produkcji klonów Adolfa Hitlera lub Woody Allena Sleeper, w którym klonowanie dyktatora próbowano go wyciągnąć z nosa. Tymczasem Clonaid, firma z siedzibą na Bahamach, proponowała klonowanie ludzi za jedyne 200 000 $.
Poprzez całą wrzawę i samozadowolenie, nauka, która stworzyła Dolly i potencjalne korzyści klonowania ssaków, zostały zaniedbane lub poważnie źle zrozumiane. Niewielu, którzy wypowiadali się publicznie, rozpoznało możliwe praktyczne zastosowania tej techniki i jak klonowanie z dorosłego jądra może pomóc nam w zrozumieniu normalnego i nieprawidłowego różnicowania, starzenia się i raka. Motywacja Wilmuta nie miała nic wspólnego z klonowaniem ludzi. Chciał poprawić hodowlę zwierząt i stworzyć inżynierii genetycznej fabryki zwierząt, które produkowałyby użyteczne medycznie białka, takie jak czynniki krzepnięcia. Rzeczywiście, 10 miesięcy po opublikowaniu artykułu Wilmuta, Schnieke i in. (Science 1997; 278: 2130-3) donoszą, że mieli skondensowane enukleowane owies owiec z płodowymi fibroblastami – nie z komórkami dorosłymi, jak zrobił Wilmut – które zostały transfekowane genem dla czynnika IX połączonego z promotorem dla .- gen laktoglobuliny do celów produkcji owiec, który wydzieliłby rzadki ludzki czynnik krzepliwości krwi w mleku.
Dwie recenzowane książki zajmują się tymi fascynującymi sprawami na różne sposoby. W Clone, Gina Kolata, znana pisarka science fiction dla New York Times, zabiera nas w wietrzną, dziennikarską podróż po klonowaniu. Pisanie jest żywe i jasne
[patrz też: Enteroldienogest, bifidobacterium, monoderma ]
[więcej w: woda utleniona zastosowanie, woda w plucach, wole guzkowe ]