Klon: Droga do Dolly i droga do przoduUzyskanie Edenu: Klonowanie i nie tylko w nowym, odważnym świecie ad

Każdy, kto czyta jej książkę, doceni główne kwestie naukowe i etyczne. Zaangażuje Cię w historyczne tło i ostro wyryte portrety czołowych postaci dramatu. Jako dziennikarz, Kolata ma ucho do pogawędki i skandalu. Na przykład podaje nam rozszerzoną relację z książki Davida Rorvika Jego obraz: Klonowanie człowieka (Filadelfia: JP Lippincott, 1978), którą reklamowano jako prawdziwą kronikę klonowania tajemniczego, nienazwanego milionera; wydawca ostatecznie przyznał, że to była mistyfikacja. Opowiada szczegółowo historię Karla Illmensee, który od lat oszukał środowisko naukowe, twierdząc, że sklonował myszy za pomocą transferu nuklearnego. Znaczenie tych długich stron głównych problemów jest wątpliwe, ale Klon jest wartościowym podsumowaniem biologii nowego tysiąclecia. Remaking Eden Lee Silver, profesor Wydziału Biologii Molekularnej na Uniwersytecie w Princeton, przedstawia panoramiczne spojrzenie na genetykę molekularną, rozmnażanie płciowe, zapłodnienie in vitro i klonowanie. Jego książka jest wybitnym osiągnięciem. Silver zwraca się do niewtajemniczonych z jasnym pisaniem i prostymi wyjaśnieniami złożonych zjawisk, ale eksperci, szczególnie etyka i twórcy polityki, również skorzystają na lekturze tej książki. Każdy lekarz powinien uznać tę książkę za godną uwagi. Silver analizuje sprawy trzeźwo, często z prowokacyjnymi przykładami. Niektóre z jego przypadków są hipotetyczne; inne pochodzą z prawdziwego życia.
Punktem kulminacyjnym książki jest analiza srebra dotycząca Anissy Ayali, dziewczyny z ostrą białaczką szpikową, która otrzymała przeszczep szpiku od swojej siostry; siostra została umyślnie poczęta w nadziei, że jej szpik będzie zgodny z Anissą. Szpik nowej siostry rzeczywiście pasował, a pięć lat później Anissa, obecnie chimera krwiotwórcza, okazała się wyleczona. Odpowiedź Srebrnego na wybitnych etyków, którzy mocno sprzeciwili się tej procedurze, jest prosta: co jest z nią nie tak, gdy motywem jest miłość i uczucie. Kto miał prawo powiedzieć, że Marissa, nowa siostra, nie będzie kochana tak jak Anissa. Podejście Silver do zagadnień etycznych związanych z klonowaniem i zapłodnieniem in vitro jest odświeżające: bez bzdur, bez uprzedzeń, tylko fakty, tylko zdrowy rozsądek. Wyjaśnia swoją pozycję w pytaniu: Dlaczego tak wielu polityków wydaje się tak bardzo przejmować klonowaniem, ale tak niewiele o dobru dzieci w ogóle.
Według legendy, 1000 lat temu King Canute próbował powstrzymać przypływ. Ci, którzy wierzą, że mogą ograniczyć postęp nauki – lub jakiejkolwiek innej gałęzi ludzkiej wiedzy – powtórzą błąd Canuta. Klasyka Barbary Tuchman A Distant Mirror (New York: Alfred A. Knopf, 1978) i niedawne tłumaczenie histerii Johana Huizingi The Autumn of the Middle Ages (Chicago: University of Chicago Press, 1996) dają nam niezwykły obraz przesądu, ignorancja, szaleństwo i zarazy, które rządziły Europą Zachodnią 500 lat temu. Pięćset lat później dotarliśmy do Dolly i nie ma możliwości powrotu. Zamiast tego koniecznym jest wykorzystanie naszej wiedzy ze współczuciem zalecanym przez Lee Silvera Gina Kolata myli się, gdy podkreśla, że produkując Dolly, Wilmut łamał prawa natury . Prawa natury nie mogą zostać złamane. Musimy zrozumieć, że wyczyny Wilmuta ujawniły, a nie zepsuły, prawa natury. Niezwykły potencjał tego objawienia jest przyczyną nadziei, a nie rozpaczy.
Robert S. Schwartz, MD

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: ambrisentan, buprenorfina, bupropion ]
[podobne: sotahexal, wysokie trójglicerydy, za krótkie wędzidełko ]