Historia immunologii

Jedynie dla immunologów przyznano Nagrodę Nobla za fantazyjne teorie, a nie za przełomowe odkrycia. Żadna inna grupa naukowców zajmujących się biomedycyną nie jest tak zainteresowana epistemologią ich dyscypliny, jak immunolodzy. Zagadki związane ze złożonością odpowiedzi immunologicznej przyciągnęły wielkie umysły z odległych zakątków, zwykle z niewielkim skutkiem. Podczas gdy historia tak intrygującego przedmiotu była bardzo potrzebna do badań naukowych, jego wiedza wciąż ewoluuje tak szybko, że potrzeba czasu, aby ją przetrawić historycy. Silverstein od dawna zajmuje się historią przedmiotu od jego założenia do około 1960 roku. Napisał inteligentną i wnikliwą analizę rozwoju idei wyjaśniających podstawy swoistości immunologicznej i prześledził szczegółowo szczegóły ewolucji teorii selekcji klonów i jego triumf nad mniej wartościowymi teoriami tworzenia przeciwciał. Skutecznie posługiwał się techniką aranżowania ewolucji wydarzeń na temat ważnej postaci historycznej – w tym przypadku Paula Ehrlicha, przywódcy germańskiej szkoły i głównego antagonisty szkoły francuskojęzycznej.
Witriol argumentów, które padły z rana w Ren przez dwa dziesięciolecia poprzedzające pierwszą wojnę światową, wydaje się z perspektywy czasu próbą bitew na Somme i Verdun. Badania nad immunologią koncentrowały się na Zjednoczonym Królestwie i Stanach Zjednoczonych dopiero po II wojnie światowej.
Ponieważ ta książka tak bardzo zajmuje się wysokimi argumentami teoretycznymi, dyskusje o bardziej przyziemnych aspektach historii immunologii są teraz dobrze reprezentowane. Odważne próby Zabdiela Boylstona, by przeprowadzić masowe wariacje w kolonialnym Bostonie i jeszcze większy sukces Edwarda Jennera, który wynikał z jego prostych obserwacji dojarków z Berkeley, w tej historii niewiele lub nie ma. Również losowa podróż Ilji Miecznikowa z Charkowa do Mesyny nie ma miejsca w historii immunologii.
Historia pola zawsze powinna być interesująca dla jego praktyków. Z tego powodu książka ta powinna być obowiązkowa dla absolwentów i doktorantów, którzy starają się poszerzyć wiedzę z zakresu immunologii i muszą dojść do nieprzyjemnego zrozumienia, że wszystko nie zostało wczoraj odkryte. To powinno być bardzo interesujące dla chirurgów transplantologii, alergologów, reumatologów i hematologów – innymi słowy dla wszystkich lekarzy specjalizujących się w dziedzinach, w których silne koncepcje immunologiczne przenikają ich codzienne wysiłki. Rewizjonistyczna historia immunologii zostanie napisana w następnym stuleciu, długo po tym, jak wszystkie obecne postępy zostały umieszczone w odpowiedniej perspektywie.
Do tego czasu ta historia pozostanie standardowym dziełem na ten temat.
Fred S. Rosen, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[więcej w: olx swarzedz, wole guzkowe, ortokorekcja ]